Leczenie Stawów Rzeszów

Kiedy udać się z malcem na rehabilitację Bardzo wiele z nas nie zdaje sobie sprawy że schorzenia postawy kręgosłupa, które uaktywniają się już jak jesteśmy mali. Złe siedzenie, garbienie się przy tablecie mało ruchu. W latach 90 w szkołach była tzw. gimnastyka korekcyjna. Dzieci przechodziły na nią aby właśnie zminimalizować urazy, jakie w dojrzalszym wieku mogą dać o sobie znać. Ja np. miałam płaskostopie. Moja znajoma skrzywienie kręgosłupa -tutaj mogą pojawić się poważne zburzenia w budowie różnych narządów oraz zaburzenie ich pracy Obecnie w szkołach nic nie zwraca na to uwagi, a otyłość która jest po prostu bardzo duża wśród młodzieży znacznie się do tego| przyczynia Możemy jeszcze sami korygować swoje dzieci oraz je sprawdzać oto kilka prostych ćwiczeń: Dziecko stoi w pozycji wyprostowanej: barki na jednej wysokości, nigdy nie są one za bardzo wysunięte do przodu łopatki płasko przylegające do klatki piersiowej – nie odstające dolne kąty łopatek w jednej linii idealne wcięcia w talii Są zatem dość proste obserwacje, a niekiedy potrafią one uratować zdrowie naszych dzieci. Co jeżeli zauważymy już nieprawidłową postawę u naszego małego lub nastolatka. Po pierwsze do specjalisty, który najpewniej zleci naszemu dziecku rehabilitację. Rehabilitacja młodzieży nie jest łatwa i przecież musimy znaleźć też odpowiedni ośrodek Niestety u nas czekanie na NFZ to przeważnie kilkanaście tygodni w moim wyjątku było to 3 lata ale może dlatego że mieszkam w wielkim mieście. Nie znam nie sprawdzałam w innych. Udałam się na fizjoterapię prywatną jest ona bardziej kosztowna jednak można było realizować ją od zaraz. Oczywiście rozumie, ze niektóre schorzenia nie wymagają działania od razu, a część ćwiczeń możemy zrobić sami w apartamencie z dzieckiem.

Musimy jednak zadać sobie pytanie czy możemy dać sobie czekać np. 6 miesięcy i ewentualnie istnieć nas na to żeby zapłacić? To badanie i reakcja na nie musi zadać sobie każdy z nas indywidualnie. Że już ustalimy się na rehabilitacje czy jakimś cudem zwolniło się miejsce na NFZ to co następnie Powinniśmy ocenić czy dana placów posiada odpowiedni kadrę oraz czy przechodzi on na szkolenia oczywiście sprawdzić koszty jeżeli to prywatna placówka. Warto też zaznajomić się z uwagami np. w sieci na temat wyselekcjonowanego ośrodka. Opinie postronnych osób będą szczególnie istotne dla nas. Absolutnie nie jest tak, że 30 osób ocenia daną markę niedobrze. Jeżeli tak jest tzn ze jest po prostu zła. Stanowi to dosyć ważne kryterium przy wyborze ośrodka do fizjoterapii. Jeśli chodzi o wady kręgosłupa u dzieci możemy wyselekcjonować plecy okrągłe – głębiona kifoza piersiowa oraz zapadnięta klatką piersiową. Przy tej deformacji powinniśmy nastawić się na ćwiczenie mięśni karku. plecy płaskie – spłaszczenie lub brak krzywizny kręgosłupa tutaj nacisk fizjoterapii powinien opierać się na zwiększenie krzywizny kręgosłupa. plecy wklęsłe- pogłębiona lordoza lędźwiowa i wystającym brzuchem. Tutaj koniecznie musimy wzmocnić przede wszystkim mięśnie brzucha, oraz mięśnie w zakresie lędźwiowym. Skolioza- czyli inaczej mówiąc zniekształcenie kręgosłupa. Ta dolegliwość niestety pogarsza się nawet po zatrzymaniu wzrostu dziecka. Jednak najszybciej potrafimy ją naprawić przed okresem dojrzewania. Doktor czy rehabilitant musi przy skoliozie określić jak mamy kąt skrzywienia kręgosłupa oraz jej lokalizację. – skolioza lędźwiowa, piersiowa itp. Istotnej jest| ponad aby dzieci nauczyły się już od najmłodszych lat przyjmować właściwą pozycję w przedszkolu siedzenie po turecku z wyprostowanymi plecami , w liceum siedzenie prosto w ławce. Wady stopy czyli popularne w latach 90 płaskostopie. U mnie 80% szkoły je miała Jakie mamy wady stopy

1.Stopa płaska– jeżeli zmoczymy naszą nogę w kolorach i dobijemy ja na karcie nasza noga pozostawi na niej ślad w którym nie będzie ważnego wcięcia. Odbije się ona cała na stronie papieru jak nasza ręka po zmoczeniu w farbie.

2. Stopa wydrążona – więc taka która na stronie po zanurzeniu w farbie pozostawi ślad palców i pięty środka naszej nogi właściwie nie będzie.

3. Stopa prawidłowa – to odbicie na stronie idealnie czyli widoczne wcięcie po wewnętrznej stronie stopy. Jeśli nasze doświadczenie dziecka wyjdzie negatywnie czyli pojawi się cała stopa lub stopa wydrążona to powinniśmy skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą aby zacząć leczenie. Kiedyś były to kuracje i spotkania grupowe około 15 osób w grupie a teraz też jeszcze możemy zapisać swoją pociechę na tego rodzaju rehabilitację. Ale każde| dziecko jest indywidualne i nie każde lubi grać w grupie. To już sprawa osobista co nam odpowiada. Przy rehabilitacji płaskostopia wzmacnia się mięśnie wewnętrzne stopy, dba się o prawidłowe stawienie stopy, rozciąganie mięśni przykurczonych stopy. Niektóre ćwiczenia musimy z niemowlęciem w domu, gdyż na spotkaniach 2 razy w tygodniu na wyniki będziemy czkać za długo. Kiedy sprawdzić stopę u macha. Najkorzystniejszym wiekiem jest jak dziecko już dobrze porusza się czy jak ma 3-4 jak lata. Wtedy zanika tzw poduszeczka tłuszczowa u malucha i odcisk na naszej kartce odbije się na pewno dobry. Są to tylko 2 najczęściej opisane wady budowy jest ich o wiele więcej Jednak musimy mieć, Ze swoja praca w mieszkaniu z dzieckiem po zajęciach przyniesie szybsze efekty poprawy zdrowia niż tylko liczenie na jedno lub dwa spotkania tygodniowa u specjalisty. Niestety są to bardzo poważne zmiany jeżeli zostaną wykryte wcześnie to szybko potrafimy je zniwelować , a nasze dziecko będzie uczyło się idealnie w dalszych latach. Co innego jeżeli swoje dziecko ma wadę naturalna i potrzebuje fizjoterapii ciągłej. Dobrze znamy że zwierzęta sprawdzają się idealnie w czasie rehabilitacji manualnej czy ruchowej. Do tych zwierząt należą konie. Co daje nam taka hipoterapia: poprawę napięcia mięśniowego zwiększa koncentracje uwagi zwiększenie możliwości swobodnego poruszania się doskonalenie koordynacji ruchowej.

Dla kogo:

  • po przebytej chorobie Heinego-Medina,
  • po przepuklinie oponowo-rdzeniowej mózgowe porażenie dziecięce,
  • stwardnienie rozsiane stany po urazach czaszkowo-mózgowych skoliozy koślawość bioder i kolan,
  • kręcz karku i inne uzależnienia MPD,
  • ADHD,
  • choroby mięśni zespół Downa

Tego typu działania na 100% polepszą zdrowie malca, jednak musimy pamiętać aby dobrać odpowiedni ośrodek jeździecki który oferuje tego typu hipoterapię. Zwierzęta powinny być spokojne i ułożone i ich opiekun i rehabilitant musi przejść odpowiedni kurs. Celem| tego typu terapii jest przywrócenie sprawności fizycznej choremu dziecku, który dzięki byciu ze końmi i robieniu na nim ćwiczeń szybciej osiąga proponowane rezultaty. Nie każdy koń się nadaje do pracy z maluchami, a zwłaszcza chorymi. Więc jak pisałam wcześniej sprawdźmy uwagi w necie lub zasięgnijmy języka u przyjaciół. Musimy mieć także specjalne orzeczenie, które określa nasze dziecko do tego tupu ćwiczeń. Jednakże wiele ośrodków proponuje również prywatne hipoterapię. Rehabilitacja dzieci nie jest prosta, ale jeżeli chcemy wtedy możemy pokonać przeciwności losu łatwiej niż nam się wydaje. Maluchy najdoskonalsze efekty mają przez zabawę, więc wiele ćwiczeń wcale nie musi im się kojarzyć z pracą nad swoja pozycją a jak dzień gdzie fajnie spędzają się czas robiąc różnego rodzaju ćwiczenia. Im mniej dzieci będą świadome fizjoterapii tym korzystniej dla nich. Nie ma co omawiać szczegółów z dzieckiem i tak wiele wyłącznie po prostu działać.