Wakacje, zwiedzanie, świata w dobie epidemii

Każdy z nas marzy o podróżach oraz zwiedzaniu świata. Natomiast nie każdy może sobie na to pozwolić. Dlaczego, a bo to dzieci, a bo to niestety mamy kolejne koszty. Teraz dotarła do tego zaraza i niestety podróż samolotem jest bardzo skomplikowane. Cześć krajów wymaga przetestowania na Covid, co wizaże się z kolejnymi kosztami. Agencje podróży po podpisaniu dobrych umów z laboratorium obniżyły ceny, ale i tak jest to gdzieś 300 zł za osobę razy cała grupa – koszt dodatkowy 1200 zł. Natomiast jeżeli chcemy zrobić taki test na samodzielną rękę wtedy musimy uiścić aż 450 zł od kobiety – kosmos. Testy antygenowe są tańsze, ale nie wiele państw je przyjmuje. Wyprawy są drogie. Większość spośród nas rezerwuje tego rodzaju wyjazdy przez biura podróży. Oglądając ich stronę internetową selekcjonujemy państwo oraz liczymy ofertę dla nas. Jest to niewątpliwie łatwe. Po wyborze gdzie chcielibyśmy się udać selekcjonujemy, gdzie chcemy siedzieć w samolocie, ale tutaj musimy pamiętać, iż ta możliwość jest odpłatna i nie musimy z niej skorzystać. Ubezpieczenie kolejny element, który jest| obowiązkowy. Przy nabyciu wycieczki mamy 3 modele do wyboru. Takie ubezpieczanie, które jest zawarte w wycieczce, drugie na Covid i takie gdzie opłaty leczenia są ogromne. Teraz biura wprowadziły jeszcze możliwość rezygnacji w 100% co to znaczy. Że przed wylotem test wyjdzie nam pozytywny to wtedy agencja podróży odda nam pieniądze. Niestety tegoż wariant ubezpieczanie są dość drogie agencje podróży zarabiają, nie mniej jednak warto jest je mieć bo czasy obecnie są bardzo niebezpieczne. Rezygnacja ma także kilka przydatnych zalet jeżeli będziemy chorzy lub np. skręcimy nogę czy pojawią się inne dolegliwości to również możemy swobodnie zrezygnować z wyjazdu. Pamiętajmy jednak, ze koszt wycieczki jest nam oddawany a ubezpieczenie już nie.

Jak prezentuje się podróżowanie na własną rękę.

Tutaj sprawa już nie prezentuje się tak samo jak z agencją podróży. Najpierw powinniśmy zobaczyć gdzie chcemy wyjechać i czy możemy. Nie wszystkie regiony są teraz otwarte i można bez zastrzeżeń do nich polecieć. Warto przeczytać na serwisach rządowych czy dany region przyjmuje turystów lub nie. Na przykład Chiny tutaj sytuacja nie wygląda różowo. O czym potrafimy się przekonać z przekazów dostępnych na internecie. Pewna Polska wyjechała była zdecydowana na kwarantanne, która miał trwać 3 tygodnie i testy.

Nie wiedziała, że od miesiąca będzie w szpitalu bez kontaktu z środowiskiem i każdy test wychodzi jej pozytywnie tzn wykonują oni 2 testy na Covid i właśnie po 2 negatywnych możemy opuścić szpital. Ale w jej przypadku wykonują testy i cały okres jeden wychodzi niejednoznacznie. Jest w klinice i apeluje o ochronę. Moi zdaniem nie warto było kierować się i tworzyć sobie tyle problemów. Chiny są państwem dość ciężkim i nie warto ryzykować, no chyba, że realizujemy w nim firmę i potrzebujemy po prostu być. Urlop to na pewno odpadają bo rozsądnie być free niż siedzieć zamkniętym z 5 tygodni. Jeśli już wyselekcjonowaliśmy region docelowy to teraz bilety. Ze względu na pandemię większość połączeń lotniczych jest niestety rozwiązanych i niestety połączenia potrafią być odpowiednio Kupowanie biletów to już jakiś sukces. Pamiętajmy, że czasem możemy dotrzeć na dobre promocje oraz okazje cenowe bo wbrew pozorom niewielka liczba osób lata na wczasy samemu. Po biletach ważny jest dobór motelu. Możemy skorzystać z serwisów dostępnych w sieci jak np. booking, które w naszym kraju jest chyba najbardziej zrozumiały. Warto w tym portalu jest się zarejestrować gdyż zbieramy gwiazdki oraz ilość rezerwacji w nim się liczy gdyż później mamy tzw zniżki i stosunkowo spore. Ja zawsze używam bookingu jakoś jest dla mnie najbardziej przystępny. Warto jest również wyselekcjonować opcje płatności na miejscu gdyż oszustów jest dużo. Taka opcja jest o wiele kosztowniejsza jednakże na pewno warto jest z niej skorzystać. Polisa i tutaj jak wyszukiwałam zrobił się spory kłopot, bo państwa wyjazdowe ze powodu na pandemię oczekują abyśmy polisę która, zapłaci opłaty leczenia na Covid. Propozycji jest całkowicie dużo, tylko nie ma ich jeżeli idzie o rezygnację w przypadku pozytywnego testu. My jednak znaleźliśmy z czego się bardzo cieszymy. Linie lotnicze np. jak Emirates świadczą także możliwość rezygnacji lotu jeżeli test wyjdzie nam aktywny i to jest bardzo adekwatne wyjście.

Przed samolotem o czym warto pomyśleć?

Każdy region ma swoje przeszkody i warto zapoznać się co powinniśmy wykonać przed wylotem. Wszystkie regiony posiadają tzw karty w jakich powinniśmy dodać, gdzie i na ile lecimy i niejednokrotnie wygenerować specjalny kod QR. Osoby zaszczepione po strefie schengen oczywiście poruszają się na zasadzie szczepienia i kodów wygenerowanych. Po powrocie do Polski dzieci poniżej 12 roku życia jeżeli rodzice są zaczepieni nie mają izolacji. Jest to bardzo zdrowe rozwiązanie, gdyż wiele nam to pozwala, a przecież szczepionek na Covid dla najmłodszych nie ma. No więc czy zamierzamy odpoczywać sami lub natomiast z agencją podróżny możemy ocenić sami. Stawki w agencjach są już naprawdę spore oraz słabo dalsze kierunki jak Dominikana czy Meksyk to po prostu kosmos cenowy dla rodziny 4 osobowej w fajnym apartamencie. Lecz ten wybór zostawiam już wam i sami zdecydujcie. Ja preferuję latać sama bez pośredników, którzy mi tylko niepokoją i powodują kłopoty.